Redax
Adress och telefon
OTLAS AB
Sågbacksvägen 8
792 91 Mora
Pren och redax 0250-22885
Annonser 0250-22887, 0250-20533, 0250-20505
Fax 0250-22883
 Björn Friström Hans kropp är 40+ men hans mentala utveckling stannade nog långt tidigare än så. Björn är alltid full av tokiga idéer, vilket har en tendens att visa sig i tidningen. Är det någonting som är av tvivelaktig natur i tidningen så kan ni ge er på att det är Björn som varit framme. Björn gillar alla fordon med hästkrafter och tävlar fortfarande trots sin höga ålder på elitnivå i dragracing med motorcykel. Ja just ja, han är ju visst också chefredaktör för tidningen SnowRider.
Marita Skommar är den lilla annonskrängaren som vet vad hon vill. Hon har från den dag hon anställdes satt skräck i alla på redaktionen och håller reda på det mesta. Rutiner, rutiner och åter rutiner är hennes ledmotiv och motto. Jakt barnuppfostran och husrenovering är också några av intressena här i livet. "Utan Marita är vi rökta", är ett av ordspråken på redaktionen.
Mikaela Friström har den dåliga smaken att vara gift med Björn och brukar bli retad för detta. Skyddsombudet på företaget pratade med de övriga så nu har de slutat upp med detta. Mikaela har hand om allting som rör företagets ekonomi men också formgivningen. Hon är vår layoutchef och ser till att det mesta ska flyta på utan att krångla. Dans gymping, Björn och motion är några av hennes laster.
Annsofie Dahl Annsofie är den vi skyller på om någon bild är upp och ner i tidningen. Yngst på företaget är vår lilla lilla layoutare som började som mesig och tyst pryo för ett antal år sedan innan vi gjorde slag i saken och helt enkelt lurade i henne att hon skulle börja hos oss. Det här var några år sedan och hon gör idag allting som har med layout att göra. Skulle det visa sig att du vill prenumerera så är det också Annsofie som kommer att ta hand om dig. Tro det eller ej, men trots den oskuldsfulla blicken är hon en hardcore-raggare som sällan missar en cruising eller raggarbilsträff runt om i Sverige. Skulle du få för dig att ringa hit är det troligen denna kvinna som du först kommer att prata med, och trots att hon är från byn Åberga utanför Orsa, kommer du förstå henne hjälpligt.
Carina Boström Carina är vårt senaste tillskott på tidningsförlaget Otlas AB. Carina är den genomtrevliga träningsnarkomanen som efter 20 år på samma arbetsplats rövades bort av oss och numera har sin plats som annonssäljare på redaktionen i Stenis. Skulle det visa sig att du vare sig du vill eller ej behöver en annons kan det vara just den här hårdföra försäljaren du måste tampas med. Hon är inte bara hård som flinta hon är dessutom totalt oresonlig och kommer utan att tveka göra vad som krävs för att göra både dig och oss nöjda. Men hon är inte bara underbar! Varje morgon är ett äventyr här i Stenis! Vi på redaktionen har total respekt är totalt livrädda för denne dam, då hon alltid ylar in på parkeringen här utanför med ylande däck och rykande motor. Hon har en personlig rekordtid (dörr till dörr) från hemmet till jobbet på 2,55 minuter. Många skulle säkert kalla henne rallyförare, vi som känner henne väljer att kalla det totalt vansinne.
Owe Hedlund Har lurat många människor genom åren genom att vara en datanörd samtidigt som han kör ifrån de flesta på en snöskoter. Han är den ytterst och absolut ansvarige för våra hemsidor. Utan honom skulle alla ni som är in på denna sida ha det betydligt tråkigare.
Helena Ljungberg Helena är sist in på annonsavdelningen och lider fortfarande av sin härjedalsdialekt då hon precis är nyinflyttad till Mora. Funäsdalen lämnades och grannhuset till Street&Strips redaktion köptes. Vi slutar aldrig förundras över Helenas tankar, roliga historier, imitationer av sin man och andra upptåg som hon förärar oss med när andan faller på. Helena är förutom skoter och fyrhjulingsförare också stolt ägare av en pimpad Dodge Durango med monsterhjul.
Stefan Sund Stefan är vårt nytillskott på journalistfronten och är bilfantasten som lämnade fjollträsk för att komma hem till rötterna i Orsa igen. Gillar allt som brummar och har en speciell förkärlek till sina drygt 30 stycken veteranskotrar. Stefan är lättast på denna redaktion och har med sin 49 kilo väldigt lite att sätta emot under redaktionsmästerskapen i Grekisk/Romersk brottning. Han är duktig på att klättra i träd, cykla fort, köra enduro, och har fortfarande kvar sin Merca-coupé han köpte ny 1997. Stefan heter Edgar i andranamn!!!
Togga Liljedal Togga eller Sven-Torgny som han döptes till i slutet av 60-talet är tusenkonstnären som kan mycket om mycket och aldrig räds en utmaning. Togga har tävlat i Enduro både med skoter och motorcykel och är en av skribenterna på Street&Strip. Nuförtiden är det crossåkning på amatörnivå som gäller, och vi på redaktionen är hemskt noga med att betona ordet amatör. Då det ska fotas är det oftast Togga som håller i kameran då han faktiskt är den enda av oss som har en utbildning för just detta. Om vi ska nämna en udda egenskap som Togga innehar så blir det nog förmågan att mecka sönder alla slags fordon han äger, bara för att senare skicka iväg objektet till en auktoriserad mekaniker.
|